League of Legends Článek ŽEBŘÍČEK: Top 10 největších CZ/SK League of Legends boháčů, Humanoid na vrcholu

ŽEBŘÍČEK: Top 10 největších CZ/SK League of Legends boháčů, Humanoid na vrcholu

njc

11. 12. 2020 10:00

Česko-slovenské League of Legends je na vzestupu. Zatímco před několika lety byla přítomnost našich borců v nejvyšší evropské lize LEC raritou, v roce 2020 byli Češi, co se týče počtu, čtvrtí. Za Slovensko pak bojoval pouze Matúš „NeoN“ Jakubčík. Která z česko-slovenských hvězd si účastí na turnajích vydělala nejvíce? Částky jsou převzaty z webu esportsearnings.com a nezahrnují hráčské platy.

1) Marek „Humanoid“ Brázda - 82 907$ (1 800 000 Kč)

První český hráč, který si zahrál na Worlds. První, komu se to povedlo hned dvakrát. 20letý Marek „Humanoid“ Brázda patří mezi to nejlepší, co může Evropa na mid lane nabídnout. Za výborné výkony posledních dvou let byl fanoušky odměněn v hlasování All Stars turnaje, kde bude Humanoid reprezentovat LEC.

Největší částku však Humanoid nevyhrál na světovém šampionátu či první evropské lize. Ještě před přestupem do mezinárodního týmu MAD Lions reprezentoval barvy eSuby, se kterou v roce 2018 zvítězil na V4 Future Sports Festival 2018, ze kterého si odnesl 37 000$ (800 000 Kč).

Humanoid byl prvním českým hráčem na Worlds • Foto Riot Games

2) Tomáš „Nardeus“ Maršálek - 51 385$ (1 115 000 Kč)

Další vítěz V4 Future Sports Festival 2018. Bot laner Tomáš „Nardeus“ Maršálek se zapsal do paměti fanoušků mezinárodního League of Legends především díky svému angažmá v tureckém TCL, kde v roce 2015 reprezentoval Beşiktaş Esports.

S celkem se dvakrát kvalifikoval do finále splitu, jednou z něj vyšel jako vítěz. V polovině úšpěšné sezony pak s týmem odcestoval do USA, kde se zúčastnil jako první Čech jednoho ze dvou největších mezinárodních turnajů MSI. 

Na konci roku 2018 odešel po úspěšném roce z eSuby a na scénu se od té doby nevrátil.

Nardeus se proslavil především v turecké lize • Foto Riot Games

3) Petr „denyk“ Haramach - 50 293$ (1 090 000 Kč)

Support Misfits patří mezi česko-slovenskou skupinku hrající LEC. S Misfits zažil turbulentní rok 2020, s novými posilami se v roce 2021 pokusí o návrat do play off.

Čtyři roky se až na španělské výjimky pohyboval 25letý Denyk na česko-slovenské scéně, kde se poprvé výrazněji prosadil v roce 2014 v barvách eXtatus.

Také tento velký fanoušek MMA byl v březnu 2018 součástí vítězného týmu eSuby, který ovládl turnaj v Budapešti. Na mezinárodní scéně se poprvé výrazněji prosadil o rok později, kdy s Vodafone Giants obsadil druhou příčku na European Masters Summer.

Denyk pokračuje v Misfits • Foto Riot Games

4) Matyáš „Carzzy“ Orság - 47 950$ (1 040 000 Kč)

Jediný borec, který narušuje nadvládu budapešťských šampionů. Teprve 18letý Matyáš „Carzzy“ Orság je nejmladším hráčem v Top 10. Společně s Markem „Humanoid“ Brázdou v posledním roce reprezentoval MAD Lions, v organizaci zůstane i v sezoně 2021.

Již v patnácti letech se stal součástí mezinárodní sestavy, když 5 dní před svými 16. narozeninami posílil Mysterious Monkeys. V barvách německé organizace BIG ovládl již zmiňované European Masters, když ve finále porazil svého krajana Denyka.

Carzzy s Humanoidem tvoří český core MAD Lions • Foto MAD Lions

5) David „Jejky“ Jakubec - 43 437$ (940 000 Kč)

Jméno Davida „Jejky“ Jakubce je nejčastěji spojováno s „modrou krví“. V eSubě stávil celkem dva a půl roku, největším úspěchem je opanované budapešťské finále. Několikrát zkoušel Jejky štěstí v mezinárodních týmech, bohužel neúspěšně.

Naposledy byl Jejky součástí týmu Repre Gold, kde strávil necelé dva měsíce a v pondělí 7. prosince byl celek rozpuštěn. Další kroky jednoho z nejlepších česko-slovenských junglerů nejsou známy, uvidíme ho v mezinárodní sestavě? 

Jejky patří mezi nejlepší české junglery • Foto eSuba

6) Vladimír „Cekutka“ Mrkáček - 40 247$ (870 000 Kč)

Poslední člen vítězného týmu eSuby na V4 Future Sports Festival 2018. Vladimír „Cekutka“ Mrkáček patří bezpochyby mezi legendy česko-slovenské League of Legends scény, ve své kariéře oblékal dres eSuby, Fraternitas či eXtatus.

Několikanásobný mistr České republiky se s League of Legends rozloučil pouhé čtyři měsíce po maďarském triumfu a místo za počítačem vyměnil za vysokoškolské lavice.

Cuketka prožil v eSubě úspěšné období • Foto eSuba

7) Matúš „NeoN“ Jakubčík - 38 633$ (840 000 Kč)

Jediný Slovák v Top 10. Matúš „NeoN“ Jakubčík nastartoval svou kariéru v eXtatusu, podobně jako většina ostatních borců na žebříčku si své odehrál také v eSubě. 

Po angažmá v Millenium, kde bojoval na Tier 2 scéně společně s Humanoidem a Denykem, přestoupil NeoN do Unicorns of Love a poprvé nakouknul do LCS. V něm naposledy hájil barvy Schalke 04, se kterým předvedl neuvěřitelný comeback z poslední pozice až k postupu do play off, kde nestačil na Humanoida s Carzzym.

NeoN působil také v Misfits • Foto Riot Games

8) Aleš „Freeze“ Kněžínek - 24 951$ (540 000 Kč)

Jen těžko hledat mezi česko-slovenskými hráči známější jméno. Aleš „Freeze“ Kněžínek byl historicky prvním Čechem, který se probojoval do nejvyšší evropské ligy. 

Kariéru české hvězdy provázela řádná dávka smůly. V roce 2016 se mu podařilo s týmem H2K kvalifikovat do play off Summer Splitu. Bohužel, zranění ruky mu nedovolilo zúčastnit se vyřazovacích bojů a následného Worlds.

Freeze teprve nedávno ukončil svou osmiletou hráčskou kariéru a připojil se k severoamerické organizaci 100 Thieves, kde bude v pozici asistenta trenéra.

Zranění připravilo Freeze o Worlds • Foto Riot Games

9) Patrik „Patrik“ Jírů - 18 753$ (405 000 Kč)

20leté ADC Patrik „Patrik“ Jirů je nejdéle působicím česko-slovenským hráčem v nejvyšší evropské lize. Již tři roky je Patrik nepřetržitě součástí EU LCS/LEC, když postupně reprezentoval H2k-Gaming, Origen a Excel Esports.

Největší úspěch zaznamenal Patrik v Spring Splitu 2019, kdy se s Origen dostal až do finále celého splitu. Ve finále nestačil na G2 Esports, výsledek byl však velkým příslibem do budoucna. Origen šel ale v létě strmě dolů a na Worlds se nekvalifikoval.

V roce 2021 bude Patrik pokračovat jako ADC Excel Esports a pokusí se přerušit smolnou šňůru sedmých míst.

Patrik pokračuje v Excel Esports • Foto Riot Games

10) Václav „vasked“ Benda - 15 653$ (340 000 Kč)

Patří mezi nejkonzistentnější česko-slovenské supporty. Václav „vasked“ Benda se celou svou kariéru pohybuje výhradně na domácí scéně.

V roce 2016 vystřídal hned několik týmů, obejvil se v eXtatus, Majestic Lions nebo Inside Games. Na půl roku pak zakotvil v týmu eSuby, kam se v polovině roku 2019 po 16 měsíční pauze vrátil.

Letos si vyzkoušel angažmá v eSubě, Sampi, Sinners a Repre Gold, se kterými se po prohraném finále Hitpoint Masters rozloučil.

Vasked v dresu eSuby • Foto eSuba

Související články