Trenér hráčským agentem? TSM vyhodili trenéra kvůli nekalým praktikám
League of Legends Článek Trenér hráčským agentem? TSM vyhodili trenéra kvůli nekalým praktikám

Trenér hráčským agentem? TSM vyhodili trenéra kvůli nekalým praktikám

Jan Hrušovský

21. 3. 2022 12:00

League of Legends tým TSM zažívá strašidelné období. Americkém šampionátu LCS se mu vůbec nedaří a před posledním hracím víkendem oznámil, že propustil trenéra Petera Zhanga kvůli „vážným obviněním ze střetu zájmů,“ stojí ve vyjádření TSM.

Reklama
Reklama

V sobotu 19. března americký klub TSM vydal na svém twitterovém účtu prohlášení, ve kterém uvedl, že s okamžitou platností ukončil spolupráci s trenérem Zhangem: „Nedávno jsme byli upozorněni na velmi závažná obvinění ze střetu zájmů a neetických praktik proti League of Legends trenérovi Peterovi Zhangovi. Po prvotním vyšetřování jsme ho propustili. Nyní spolupracujeme s právním poradcem, abychom dokončili vyšetřování.“

Podle webu Dexerto.com, který mluvil s několik zdroji obeznámenými se situací v TSM, měl Zhang zneužívat své trenérské postavení k obohacení. Tchajwanským a čínským hráčům měl zajistit místo na soupisce TSM, poté co by se hráči stali součástí týmu, tak by Zhang inkasoval část jejich výdělků jako odměnu.

„V podstatě souběžně vystupuje jako trenér a mezinárodní agent,“ píše web a uvádí, že Peter Zhang měl s vedením týmu spolupracovat při výběrů hráčů do sestavy. V momentě, kdy se on a vedení shodli na výběru hráče, tak Peter Zhang měl jako „agent“ kontaktovat hráče s informací, že pokud ho může zastupovat, tak ho dokáže dostat na soupisku TSM.

Za vyjednání dohody mezi hráčem a týmem TSM si pak měl Petr Zhang přijít na mnohem vyšší částku, než bývá běžný honorář hráčských agentů.

Dále zdroje Dexerto.com uvádí, že trenér TSM si měl půjčovat značné finanční částky od dalších osob z organizace TSM, včetně hráčů hlavního i juniorského týmu.

Na co Peter Zhang peníze potřeboval, není jasné. Zaznívají však hlasy, že finance měl použít na léčbu svých prarodičů. V současné době ale Peter Zhang peníze členům TSM nedluží, protože když se dotčené osoby začali dožadovat svých peněz zpět, trenér své veškeré závazky splatil.

Web kontaktoval samotného trenéra Petera Zhanga, který se vyjádřil, že jde spíše o nedorozumění. Peter Zhang přiznal, že pobíral měsíčně 1000 dolarů z platu hráče akademie TSM Wanga „Yursana“ Šeng Jüa, ale uvedl, že byl pouze prostředníkem a tuto částku posílal skutečnému agentovi Yursana.

V souvislosti s půjčkou prohlásil, že bývalému hráči TSM SwordArtovi pomáhal prodat auto, když se tchajwanský hráč na přelomu roku vracel z působení v USA do Číny. Peter Zhang podle domluvy auto prodal, ale peníze si ponechal kvůli operaci své babičky.

SwordArtovi se však nelíbilo, že peníze stále nemá a začal vyhrožovat, že pokud nebude mít peníze na účtě, vynese informace na veřejnost. Peter Zhang se proto obrátil na další členy TSM s prosbou o půjčení peněz na splacení dluhu.

„Uznávám, že ponechat si peníze bylo špatné,“ řekl Peter Zhang. „Ale pracoval jsem na splacení tohoto dluhu a zaplatil jsem polovinu, než mě vyhodili. Babiččino vyúčtování bylo splatné na konci tohoto měsíce, a tak jsem nebyl schopen zaplatit oba dluhy. Měl jsem velmi těžké finanční časy, ale SwordArT vrátím každý cent.“

Peter Zhang veškerá další tvrzení označil za nepravdivá a doplnil, že dostal tvrdou lekci o kulturních rozdílech v Americe, protože v Číně je běžné, že si přátelé a kolegové navzájem půjčují peníze.

„Budu spolupracovat s Riotem při jakémkoli vyšetřování a mít důkazy nezbytné k prokázání mé neviny," uzavřel Peter Zhang.

Dexerto také uvádí, že Peter Zhang předložil webu veškeré dokumenty k finančním transakcím.

Během víkendu plného obvinění se však samotnému League of Legends týmu TSM dařilo. Nejdříve v sobotu zvítězil nad vedoucím celkem tabulky Cloud9 a dnes v noci si připsal další výhru nad Immortals Progressive, se kterým se nyní s bilancí 4 výher a 11 porážek nachází na samém dně tabulky. 

V americké LCS také došlo k zajímavému českému souboji mezi Immortals a 100Thieves. V Immortals Proggresive působí v trenérském štábu Tomáš "Nightshare" Kněžínek, jeho bratr Aleš alias Freeze je pak asistentem kouče v kádru 100Thieves. Ze zápasu vyšel jako vítěz Freeze, jehož tým se snaží o obhajobu mistrovského titulu.

Reklama
Reklama