Skandál v čínském League of Legends, přes třicet hráčů vyřazeno kvůli kauze prodávání zápasů
League of Legends Článek Skandál v čínském League of Legends, přes třicet hráčů vyřazeno kvůli kauze prodávání zápasů

Skandál v čínském League of Legends, přes třicet hráčů vyřazeno kvůli kauze prodávání zápasů

Kateřina Sauerstromová

23. 4. 2021 14:17

Několikaměsíční vyšetřování dospělo ke konci. Čínský region se otřásá, došlo k usvědčení více než třiceti profesionálních hráčů.

V únoru roku 2021 přišel tým FunPlus Phoenix s oznámením, že se hráč Zhou „Bo“ Yang-Bo přiznal k match-fixing problému v rámci 2020 LDL Summer Split. Tím začalo celé vyšetřování, které nakonec odhalilo mnohem více hříšníků. Kromě „Bo“ došlo k usvědčení support hráče Wang „Teeen“ Yalo-Ji, který se tak čtyři měsíce nemohl zapojit do profesionálního hraní. Přísnější dvanácti měsíční trest dostal jungler Xiang „bless“ Yi-Tong.

Fiasko nastalo především v rámci League of Legends Development League. Celkem 35 lidí, zahrnující hráče i organizátory, bylo usvědčeno z match-fixing problému. Jedná se například o celý tým Sheng Jie Gaming, jehož topař Wang „Spunk“ Zhi-Peng dokonce dostal celoživotní zákaz kompetitivního League of Legends. Jedenáct dalších hráčů se dočkalo stejně přísného trestu.

Match-fixing je problém napříč všemi regiony a bohužel i všemi esportovými tituly. Vypadá to, že čínský region trpí nejvíce. Každý rok se zde objeví minimálně jeden význačný skandál, který zahrnuje širší skupinu čínských hráčů. V roce 2019 se jednalo o hráče týmu Rogue Warriors Sharks, o rok později se trestu za nelegální upravování zápasů dočkal hráč Condi spolu se svým manažerem.

Problematika match-fixing spočívá v tom, že zápas probíhá v předem domluvené režii. Výsledek tak záleží na tom, jak se podvodníci předem dohodnou a ne na opravdových dovednostech.

Zdroj: win.gg

Související články