League of Legends Článek ROZHOVOR: Česká stopa ve slavné Barceloně. Dreedy o životu v Katalánsku a ambicích v LoL

ROZHOVOR: Česká stopa ve slavné Barceloně. Dreedy o životu v Katalánsku a ambicích v LoL

Esportio, David Randuška

9. 5. 2022 14:00

Že u slavného katalánského klubu FC Barcelona nesvítí žádné české jméno? Kdepak. Byť fotbalová sekce na příspěvek jednoho z krajanů čeká, tak stopy našinců ve slunné městě najít lze. V minulosti to byl Tomáš Satoranský, který bavil tamní fanoušky hned vedle svatostánku Nou Camp v basketbalové aréně. Ve světě esportu s velkoklubem spojil síly hráč League of Legends Jakub "Dreedy" Viceník.

Jakub „Dreedy“ Viceník přestoupil do řad slavného katalánského celku teprve loni v říjnu, za tu dobu si ale v týmu vybudoval silnou pozici. V rámci sekce League of Legends Barça eSports teď přestál i rebuilding kádru.

Hraje na pozici toplaner a řadí se mezi krajánky, kteří na extrémně kompetitivním a konkurenčním evropském trhu dokázal uspět - třeba jako Marek "Humanoid" Brázda, jenž táhne slavnou esportovou organizaci Fnatic

V rozhovoru Dreedy prozradil, jak se mu ve Španělsku žije. Dozvíte se o jeho kulinářských schopnostech i zálibě v hraní na housle. Vedle toho samozřejmě odkryl své ambice v League of Legends a aktuální rozpoložení a výsledky katalánského týmu.

Dreedy si v Katalánsku vaří sám a doveze si housle

Loni si spojil síly s velkoklubem, jehož esportová sekce je jen střípkem do mozaiky obrovské sportovní organizace. Jak vypadá tvůj den v Katalánsku?

Vstanu zhruba v 9 ráno, nasnídám se, navařím si na celý den... s jídlem to každý tým má trošičku jinak, já si zažádal o budget a vařím si sám. Pak jdu cvičit a ve 13:00 máme meeting. Ve 14:00 přijdou na řadu scrimy (ze slova scrimmage, simulované zápasy v rámci týmu, pozn. red.), které končíme někdy kolem sedmé, osmé večer. Pak už jen soloQ (individuál, pozn. red.), nákup, nějaká procházka, nebo seriály a další den to stejný. V den zápasu je schedule trošičku uvolněnější.

Jak relaxuješ po náročném dni? Máš kromě hraní i další koníčky?

Ten relax mimo obrazovku furt musím zlepšit... Myslím, že fitko prostě není dostatečné. Chtěl bych zařadit víc procházek, socializace a na letní sezónu bych si chtěl přivést i housle, na které hraju přes 14 let.

Jak často se dostaneš domů do Česka?

Přes sezónu jsem s týmem a během offseason doma. Možnost zůstat v Barceloně by byla. Ale všichni - a myslím si, že mluvím za většinu profesionálních hráčů - se chceme vždy vrátit domů.

Dreedy • Foto Esportmaniacos

Španělská LoL scéna je na jiném levelu

Ve Španělsku působíš už delší dobu, před angažmá v Barceloně si už na tamním trhu hrál. Můžeš porovnat českou a španělskou LoL scénu?

Do příchodu Entropiq na českou LoL scénu asi podmínky nebyly vůbec srovnatelné. Co se týče zázemí, managementu, hráčů, ligy, marketingu, počasí (smích)...  je prostě Španělsko na jiném levelu. Na druhou stranu si úplně nemyslím, že by se na té česko-slovenské scéně dělaly obrovské chyby.  Jsme prostě přirozeně menší, ale snažíme se! Možná bych ještě zmínil, že v minulosti jsem v Česku viděl velký nedostatek sebekritiky. Doufejme, že to se změní.

V jakém aspektu hry se momentálně nejvíce snažíš zlepšit?

Můj největší problém je soustředění, reakce a bolesti hlavy. Takže s tím zapasím mimo hru a má to na můj gameplay velký vliv. Co se týče hry tak champion pool je něco, na co se musím tuto sezónu hodně soustředit.

Od jakého hráče se nejraději inspiruješ a učíš?

Žádného idola nemám, nerad se srovnávám s ostatními. Rád se podívám na Odoamneho, nebo Broken Blada. Měl jsem hodně rád i korejce Smeba.

Vyvíjí se podle tebe League of Legends správným směrem? Změnil bys případně něco?

Z většiny bych řekl, že ano. Občas se mi zdá, že noví champové jsou až moc komplikovaní a ta simplicita se vytrácí. Málokdo se bude chtít vracet ke starým champům, takže bych radši předělával tyto, než pomalu každý druhý měsíc vypustil novou přeplácaninu.

Dále bych chtěl, aby se dělalo víc turnajů, LANek, eventů. Dva splity jsou prostě moc málo a bez fanoušků ztrácím motivaci. V minulosti to bylo to, co mě pohánělo asi nejvíc. Samozřejmě přišel covid, ale teď, když se to trošičku rozvolnilo nechápu, proč Riot s tímto něco neudělá. Opravdu závidím CS:GO hráčům.

Výsledky a rebuild kádru

Co podle tebe stálo za vaším neúspěchem na EU Masters?

Převážně to byla negativní týmová atmosféra a diskutabilní přístup jak hráčů, tak trenérů. Ke konci se to zvrtlo už na všech frontách. Tohle se rozhodně na léto musí změnit, jinak proti nové konkurenci v LVP nebudeme mít šanci.

Podle čeho jste vybírali nové posily Hadesse a Efiase?

To trošičku navazuje na předchozí otázku, změny byly potřeba a market byl takový, jaký byl.  S Hadessem se moc dobře znám z minulého roku, takže jsem se za něj mohl zaručit a co se týče Efiase, dostali jsme dobré reference.

A na závěr... čeho bys chtěl v tomto roce dosáhnout?

Vyhrát LVP a dostat se na LEC level. Or die trying. 

Dreedy v katalánském velkoklubu FC Barcelona • Foto Twitter: Jakub Viceník

Související články