League of Legends Článek Předsezónní změny v LoL: Nové pingy, zvířátka pro junglery, chemotechnický drak a Rod of Ages

Předsezónní změny v LoL: Nové pingy, zvířátka pro junglery, chemotechnický drak a Rod of Ages

Jonáš Mácha

4. 10. 2022 21:00

Riot Games kutí spoustu zajímavých novinek a plánovaných změn v League of Legends, které budou dostupné na PBE serverech v následujících několika týdnech. Pojďme se společně podívat na to, co pro nás vývojáři přichystali.

Návrat Chemotechnického draka

 

Loňskou předsezónu byl nový dráček přidán do League of Legends, ale v průběhu sezóny byl vyhodnocen jako nespravedlivý a nezdravý pro hru a ve finále byl z ní kompletně odstraněn. Letos se vrací ve velkolepém stylu.

 • Chemotechnický drak bude nyní po skolení poskytovat malý bonus k houževnatosti a síle léčení/štítů
 • Chemotechnická duše poskytne bonusové poškození, když budete mít zdraví pod určitou hodnotou

 

Kromě toho přichází upravená chemotechnická mapa, na které nově nalezneme vylepšené květiny v jungli.

 • Blast Cones nyní hráče odpálí na dvojnásobnou vzdálenost
 • Honey Fruits se vylepší na “Stim Fruits”, které při konzumaci již nezpomalí hráče a k healu mu navíc přidají i bonusový štít
 • Scryer’s Bloom se vylepší na “Stalker’s Bloom”, která nyní odhalí krom kužele před sebou i kruhovou oblast kolem sebe a poskytne hráčům bonusovou rychlost k pohybu směrem k odhaleným nepřátelům. Květina také sníží životy všech odhalených ward na jeden

 

Vylepšená Jungle

 

Nová Jungle zvířátka • Foto Riot Games

„Avatar Smite“ a Jungle zvířátka

Nově si jungleři budou moci u obchodníka zakoupit vajíčko se zvířátkem, které se bude postupem hry a zabíjením jungle monster vyvíjet. Jakmile se vyvine kompletně, poskytne svému pánovi “Avatar vylepšení”. Ve hře budou k mání tři mazlíčci:

 • Noxian Embercat: Pet pro agresivní junglery, který bude poskytovat zpomalení a bonusové poškození
 • Ixtali Ixamander: Pet pro tank junglery, který bude poskytovat štít závisící na maximálních životech. V momentě, kdy se štít rozbije, přidá navíc bonusovou odolnost proti zpomalení a Tenacity
 • Ionian Cloudleaper: Pet pro rotující a roamující junglery, který bude poskytovat bonusovou rychlost pohybu

 

Indikátory oblasti monster

Monstra v jungli na vás jako junglera útočí pouze v určité oblasti. Jakmile z ní vylezete ven, monstrum se nemilosrdně vrátí na své místo a automaticky si dobije všechny své životy. Toto může pokazit tempo junglera a zároveň se jedná o jeden z mnoha detailů, který dělá tuto roli náročnou pro nové hráče.

Riot se tak rozhodl jungli více zpřístupnit přidáním indikátorů oblastí, ve které lze monstra zabíjet. Tyto oblasti byly také zvětšeny, aby se při optimalizaci jungle clearů nemuselo dbát na perfektně přesnou pozici.

Doporučené Jungle Paths

Doporučené Jungle Paths • Foto Riot Games

Další zpřístupnění pro nové junglery přichází v podobě doporučených “jungle paths”, nebo-li doporučeného pořadí, ve kterém farmit monstra pro každého individuálního championa. Tato data budou sbírána od nejlepších junglerů po celém světě a budou k dispozici pro každého přímo ve hře.

 

Komunikační nástroje

 

Herní komunikace • Foto Riot Games

Aktualizace pingů

League of Legends je ve svém základu týmová hra a komunikace v ní je velmi důležitým aspektem Riot Games chce v předsezóně rozšířit možnosti komunikace hráčů a zdvojnásobil tak počet přístupných pingů.

 • Staré pingy: Retreat (pozor, stáhni se), On My Way (na cestě), Assist Me (žádost o asistenci), Enemy Missing (soupeř chybí)

 • Nové pingy: Push, All-In, Hold, Bait

 

Vize: Nové pingy

Bude přidáno také nové kolo pingů specifické pro vizi, kde hráči budou moci indikovat následující věci:

 • Vision Cleared (vize odstraněna), Enemy Vision (nepřátelská vize), Need Vision (potřebuji vizi)

 

Hlasování o objectivech

Hlasování o objectivech • Foto Riot Games

Komunikace pomocí starších pingů byla celkem náročná a proto bylo obtížné pomocí povelů se rozhodnout o zabití draka nebo jeho přenechaní nepřátelskému týmu. Nyní má do hry přijít nové hlasování (podobné surrender vote), které by mělo zlepšit týmovou komunikaci.

Pingy mimo obrazovku

Poslední změna komunikace v League of Legends se týká indikace okraje vaší obrazovky, tj. z jakého směru přišel ping, pokud se na ní zrovna nenachází. Enemy Missing pingy se vám na obrazovce zobrazí nezávisle na tom, jak daleko od vás byly použity, zatímco ostatní budou limitovány maximální vzdáleností 3000 jednotek.

Sledování přátelských ward

Momentálně není možné wardy svého týmu příliš sledovat. Kromě sledování počtu položených ward není ve hře žádný jiný indikátor. Změna se tak dotkne i přátelských ward, u kterých bude nyní možné pozorovat, kdy konkrétní wardy zmizí. Na minimapě se kvůli tomu bude měnit jejich vizuál při 60 a 30 zbývajících vteřinách.

Časovač nepřátelských ward

Další komunikační vylepšení ohledně ward pak přichází pro nepřátelské wardy. Pokud označíte místo, kde jste v posledních 10 vteřinách viděli soupeře položit wardu, na minimapě se vytvoří pro tuto wardu přesný časovač, který bude viditelný, dokud warda nezmizí, nebo není zníčena.

 

Přístupnost: Runy a spelly

 

Doporučené runové stránky a summoner spelly

Další změna se dotkne klientu hry: nyní budou mít hráči možnost zapnout si doporučení runových stránek pro jednotlivé championy. To znamená, že ve výběru championů se vám zobrazí navrhované runové stránky a summoner spelly, které si budete moci jednoduše aplikovat pro následující hru.

Systém bude opět využívat data od nejlepších hráčů (pravidelně aktualizované každý patch), takže by neměl snižovat vaší připravenost. Skvělá novinka pro začátečníky, nebo “líné” hráče.

Doporučené spelly

Ve hře pak bude samotná hra doporučovat, jaké spelly byste si měli prioritně vylepšovat. Opět s využitím pravidelně aktualizovaných dat.

 

 Změny Top Lane

 

Přibudou také výrazné změny na horní lince, které měla převážně v Solo Queue malý vliv na výsledky her. Tyto změny by měly pomoci topařům rychleji “scalovat” a dostávat se na svoje klíčové itemy rychleji oproti Midu či Botu.

 • Zkušenosti na sólo lince: sólo linky nyní budou získávat 95% (dříve 93%) bonusových zkušeností z minonů

 • Zkušenosti na duo lince: duo linky nyní budou získávat 22% (dříve 24.73%) bonusových zkušeností z minionů

 • Mid Lane gold změny: Všichni minioni spawnutí na Midu před 14 minutou budou dávat o 1 zlaťák méně při last-hitu (dříve byla menší odměna pouze za Canon Miniony, ale dávali o 10 zlaťáků méně)

 

Nové a aktualizované předměty

 

Do hry s předsezónou dorazí i 12 nových/aktualizovaných předmětů, mezi nimi například i stará známá Rod of Ages.

Je důležité podotknout, že detaily itemů, ale i všech ostatních novinek se můžou během testování na PBE změnit.

***

Nenechte si ujít:

Související články