League of Legends Článek LEC je zpátky! Češi Carzzy, Humanoid a Patrik jdou do akce

LEC je zpátky! Češi Carzzy, Humanoid a Patrik jdou do akce

Jan Hrušovský

14. 1. 2022 14:21

Je to víc jak dva měsíce, co hráči čínského týmu Edward Gaming pozvedli trofej pro vítěze Worlds 2021. Tento týden se po pauze vrací nejlepší světové League of Legends. Nejprve začaly regionální ligy v této populární hře a nyní o víkendu začínají jednotlivé šampionáty LEC, LCS, LPL či LCK. Z českého pohledu se pak jedná o nejlepší možný start, hned o prvním hracím víkendu LEC se dočkáme fantastických střetnutí, ve kterých budou velkou roli hrát i tuzemští hráči Matyáš „Carzzy“ Orság nebo Marek „Humanoid“ Brázda.

Mezi největší favority evropské ligy patří týmy, v jejichž sestavách běhají čeští hráči. Nic než triumf nemůže chtít Team Vitality. Francouzský celek během zimní přestávky postavil evropský supertým. Z USA přivedl Luku „Perkz“ Perkoviče a Barneyho „Alphari“ Morrise, po konci v MAD Lions přivedl dvojnásobného šampiona LEC Carzzyho a tuto trojku zařadil po bok svých původních reprezentantů Oskara „Selfmade“ Bodereka a Labrose „Labrov“ Papoutsakise.

Zároveň získal investici ve výši 50 milionů eur od investičního fondu Rewind.gg, díky čemuž si mohl dovolit být aktivní i na poli Counter-Strike: Global Offensive. Jenže zároveň tím jen potvrdil své ambice stát se vládcem evropského regionu a na konci sezóny zaútočit na světový titul ve hře League of Legends.

Na začátku celé této cesty ale čeká na Carzzyho pikantní souboj. V úvodním kole se Team Vitality postaví tým MAD Lions, v jehož dresu Carzzy ještě nedávno působil. Následující den v sobotu si na evropské supermužstvo brousí zoubky Fnatic.

Ti jsou společně s Vitality největšími favority jarního splitu LEC. V zimě se k týmu připojil český midař Marek „Humanoid“ Brázda, kterého britská organizace přivedla z MAD Lions. Brázda doplnil Martina „Wunder“ Hansena, který může po zpackaném angažmá u G2 Esports ukázat, že stále patří mezi evropskou špičku. Dalším nováčkem v sestavě je Iván „Razork“ Díaz z Misfits Gaming.

Naopak sestavu opustil po neshodách francouzský talent Adam „Adam“ Maanane, který zamířil k nováčkovi soutěže týmu BDS, a do USA zamířil Gabriel „Bwipo“ Rau, jenž našel nový domov v Team Liquid.

Posledním českým hráčem v soutěži je Patrik „Patrik“ Jírů, který na konci sezóny prodloužil svůj dosavadní kontrakt s Excel Esports, kde působí již od prosince 2019 a bude tam minimálně do konce sezóny 2023. Od britského klubu se čeká především boj o play-off, kam postupuje šest nejlepších mužstev. V minulém roce Excel skončil v jarní a letní části LEC vždy na 7. místě a podobné umístění se dá očekávat i tentokrát.

Patrik Jírů • Foto Riot Games

V LEC zůstal i jediný Slovák Matúš „Neon“ Jakubčík. Ten hrál poslední dvě sezóny v Schalke 04, německé mužstvo však v průběhu sezóny prodalo svůj slot, když ho za 26,5 milionů eur (téměř 650 milionů korun) odkoupila švýcarská esportová organizace Team BDS.

Neon tak zamířil zpět do Misfits Gaming, kde působil už v roce 2019, než přestoupil do německého mužstva. Misfits a Neon budou mít ambice zajistit si své místo v play-off, otázkou však budou výkony dalších dvou nových tváří. Z akademie se do hlavního týmu posunul Polák Lucjan Ahmad alias Shlatan, který v minulé sezóně s Misfits Premier ovládnul prestižní francouzskou ligu LFL.

Matúš Neon Jakubčík • Foto Riot Games

Větší neznámou bude řecký hráč Mertai „Mersa“ Sari, který loni také hrál v LFL, ale mužstvo GamersOrigin v této soutěži nijak nezářilo. Misfits jsou navíc s věkovým průměrem 20,6 let nejmladším týmem z celé LEC. Neon je pak s 90 zápasy nejzkušenějším hráčem sestavy Misfits, která svou pouť v LEC zahájí soubojem s největším outsiderem Astralis.

Tento víkend si tak můžete užít v přítomnosti nejlepšího lolka současnosti, kde budou hrát významnou roli i Češi.

Harmonogram LEC:

Pátek:

18.00 MAD Lions vs. Team Vitality (Carzzy)
19.00 Rogue vs. SK Gaming
20.00 Excel Esports vs. G2 Esports (Patrik)
21.00 Astralis vs. Misfits Gaming (Neon)
22.00 Fnatic vs. Team BDS (Humanoid)

Sobota:

17.00 Rogue vs. Misfits Gaming (Neon)
18.00 Team BDS vs. Excel Esports (Patrik)
19.00 SK Gaming vs. MAD Lions
20.00 G2 Esports vs. Astralis
21.00 Team Vitality vs. Fnatic (Carzzy vs. Humanoid)

Neděle:

17.00 Team BDS vs. Misfits Gaming (Neon)
18.00 Team Vitality vs. Excel Esports (Carzzy vs. Patrik)
19.00 Rogue vs. Astralis
20.00 SK Gaming vs. Fnatic (Humanoid)
21.00 MAD Lions vs. G2 Esports

Související články