League of Legends Článek Konec amerického League of Legends? Hráči vs. organizace, kdo zvítězí?

Konec amerického League of Legends? Hráči vs. organizace, kdo zvítězí?

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE

22. 2. 2021 18:10

Americký talent, pojem v League of Legends téměř neextistující. Vlastníci organizací často sahají spíše po osvědčených jménech a importech z Koreji a Evropy. Tento fakt podtrhují kromě statistik také nedávná prohlášení vlastníků organizací v NA LCS, které mají jasno - zrušte pravidlo o import slotech.

Dva zahraniční hráči a konec! Pravidla o hráčích z cizích regionů v jednotlivých světových League of Legends soutěžích vešly v platnost po známém incidentu z roku 2014, kdy LMQ, tým, který tvořili čistě čínstí hráči, porazil v rozhodujícím zápase kvalifikace na světový šampionát Curse a zabral tak jedno ze tří míst NA LCS na Worlds. Něco, co se mnoha fanouškům nelíbilo a ti tak volali po změnách. Ty záhy přišly.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pravidla ohledně importů v NA LCS:

Týmy nemohou do své sestavy zahrnout více než dva hráče, kteří nemají status „Resident“.

Hráč je považován za „Residenta“, pokud (i) je občanem USA, Kanady či států v Oceánii, má v zemích trvalý pobyt nebo je držitelem dalšího speciálního statusu (uprchlík, azyl, atd.), nebo (ii) je součástí skupiny hráčů, kterým byl tento status přisouzen v roce 2014 (IMP Resident).

Hráč může požádat vedení ligy o status „IMP Resident“, pokud (i) byl mezi 11. květnem a 1. srpnem 2016 součástí jednoho z rosterů NA LCS či NA CS, nebo se přestěhoval do regionu za účelem tréninku v jedné ze zmíněných lig, a zároveň odehrál minimálně 50% zápasů v základních částech lig v osmi z posledních dvanácti splitů.

IMP Residenti LCS: Amazing, Bjergsen, Fenix, Helios, Huni, Impact, Jensen, Keane, Lustboy, Piglet, Santorin, Seraph, Svenskeren

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jenže tato pravidla podle všeho nejsou pro vlastníky organizací tím pravým ořechovým. Chtějí pro svůj tým větší možnosti. Většina argumentuje nedostatkem League of Legends hráčů na americkém serveru a lepšími podmínkami ostatních velkých regionů.

Jenže liga LCS je již v nynějším stadiu z většiny tvořena hráči ze zahraničí. Pokud počítáme borce z Austrálie a Nového Zélandu, tak hned 27 z 50 zástupců severoamerických organizací pochází mimo NA region. Pro srovnání, v Číně je cizinců jen o pět méně, v LPL však bojuje o 7 týmú víc (celkově 85 playerů). V Evropě pochází z ostatních regionů tři hráči (Turecko, Rusko, Korea), v LCK pak čítáme 50/50 Korejců.

Na otázky Travisa Gafforda, známého esportového žurnalisty, většina vlastníků odpověděla podobně. „S respektem vůči ostatním organizacím nebudeme komentovat to, o čem přesně diskutujeme. Souhlasíme však, že je třeba pravidla ohledně importů pozměnit,“ zněla většina odpovědí. „Neříkáme, že bychom měli týmům povolit pět cizinců v sestavě, v momentálním světě jsou však stávající pravidla zastaralá,“ shodují se šéfové.

Již klasicky byli nejvíce slyšet vlastníci těch největších organizací jako Cloud9 či TSM. Rozhodně se však nesetkali s pozitivními ohlasy.

Jack Etienne, CEO Cloud9 a osobnost ve světě esportu velice známá, reagoval na Redditu C9 na komentář jednoho z fanoušků, který vyjádřil svůj názor vůči situaci posledních dní. „Kdyby přišla partička Korejců do C9 a vyhráli Major, neměl bych z toho radost. Cloud9 reprezentuje NA, ne Koreu,“ říká fanda C9. Způsob, jakým reagoval Etienne, se dá označit za nešťastný.

„S tvým názorem nesouhlasím, komentáře na korejské hráče by mnozí mohli považovat za rasistické. Nepodporuju xenofobní a rasistické výroky,“ vyvolal Etienne velkou vlnu reakcí. Svůj názor na komentář svého zaměstnavatele vyřknul mimojiné Philippe „Vulcan“ Laflamme, support Cloud9.

Svou stinnou stránkou opět pro jednou ukázal také Andy Dinh, dříve známý především jako Reginald, midlaner a vlastník TSM. 

„Kdyby každý tým opustil LCS, tak bys přišel o práci a nejspíše dostával minimální plat,“ okomentoval Dinh tweet 21letého Kanaďana. Přišla bouře reakcí od profíků, komentátorů či novinářů.

Někteří to brali vážně, jiní s humorem. „Tohle je modrá karta tweetů,“ vtipkoval Christy „Ender“ Frierson, který tak zavzpomínal na staré dobré časy, kdy byl Reginaldův Twisted Fate největším tématem profesionálního League of Legends.

Celé téma rozděluje organizace se zbyktem světa. Vlastníci chtějí především díky ekonomické náročnosti LoL uvolnění pravidel, fanoušci mají jasno a chtějí, aby vše zůstalo v současném stavu. Jen budoucnost ukáže, jaká strana bude nakonec tou spokojnější.

Perkz je jedním z posledních hráčů, kteří se přestěhovali do Ameriky • Foto Riot Games

Související články