FIFA 21 Článek Bizarní situace na Ukrajině, 3800 PlayStationů vydělávalo mince ve FIFA

Bizarní situace na Ukrajině, 3800 PlayStationů vydělávalo mince ve FIFA

njc

18. 7. 2021 20:45

V posledních letech nejsou místnosti plné strojů farmících kryptoměny žádnou výjimkou. Služba bezpečnosti Ukrajiny myslela, že na jednu takovou farmu narazila, když v jednom ukrajinském skladu nalezla 3800 herních konzolí. Jenže jejich posláním nebyly kryptoměny, nýbrž FIFA Ultimate Team. S informací přišel byznysový portál delo.ua.

Mince ve fotbalovém simulátoru FIFA mají mezi hráči obří hodnotu. Od počátku FIFA Ultimate Teamu je internet zahlcen prodejci tzv. „FIFA coins“. Za ty si pak fotbalové pařby hráči mohou kupovat karty do svých týmů. Správné FIFA YouTube video z roku 2014 se bez sponzora v podobě obchodníků s mincemi neobejde.

Hodnoty FIFA coinů si byli vědomi také vlastníci téměř čtyř tisíc herních konzolí PlayStation 4. „Konzole nebyly určeny pro těžení kryptoměn, prodávaly se přes ně účty v jedné z nejpopulárnějších her světa,“ uvádí delo.ua.

Na jedné z fotografií jsou jasně vidět konzole s disky, které jen podporují informace ukrajinského webu.

Sklad plný PlayStationů • Foto SBU

PlayStation 4 Slim navíc rozhodně není ideálním prostředkem pro těžení kryptoměn. Také zdroje delo.ua uvnitř SBU nakonec potvrdily, že konzole se soustředily na FIFA Ultimate Team. Pro kryptoměnu byla určena další elektronika, ktera se v ukrajinském skladu objevila, hlavním cílem však byla FIFA.

Průběh podvodu není přesně známý, pravděpodobných scénářů je hned několik.

Bot může spamovat zápasy Squad Battles, za jeden špíl dostane 500 coinů, odhadem by tak mohly všechny stroje za den vydělat 75 milionů mincí. Účet s vydělanými penězi je po chvíli prodán a celá procedura se opakuje.

Okolo pěti miliard mincí za den se pak pohybuje další verze jednoho z Redditorů. Speciálně vyvinutý bot by odehrál prvních pět zápasů, po kterých jsou hráči umístěni do divizí. V průměru by šlo o výdělek 70 tisíc mincí. Po sérii matematických výpočtů, kde je v potaz brána délka zápasů, vyjde výsledná suma v řádech miliard coinů skrze všechny konzole umístěné ve skladu. Denně! 

Program dále může na hráčském trhu snipovat karty, které jsou prodávany pod reálnou hodnotou. Ty jsou následně prodány za vyšší cenu, běžný postup obchodníků ve FIFA Ultimate Teamu.

Celá „farma“ pochopitelně spotřebuje pořádnou porci elektřiny, podle SBU byly na elektřině ukradeny přibližně čtyři miliony korun měsíčně.

Související články