9 milionů korun! Esportové platy míří do výšin klasických sportů
League of Legends Článek 9 milionů korun! Esportové platy míří do výšin klasických sportů

9 milionů korun! Esportové platy míří do výšin klasických sportů

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE

3. 12. 2020 11:00

Esport se každým dnem rozrůstá. Mladé odvětví prožilo v roce 2020 obrovský boom, koronavirová pandemie nezasáhla esport tolik jako klasické sporty. Zářným příkladem ekonomického růstu elektronických sportů je League of Legends.

9 milionů korun. Takový byl v roce 2020 průměrný plat hráče League of Legends v severoamerickém LCS. Oproti minulému ročníku si borci polepšili o neskutečných 28%! 

Dá se očekávat, že v příštím roce stále porostou. S příchodem Perkze či SwordArta, který si za rok v TSM vydělá historických 65 milionů korun, se průměr platů opět navýší.

Pro porovnání, průměrný plat fotbalisty hrajícího anglickou Premier League se pohybuje okolo 85 milionů korun, Taiwanec si tak přijde na víc peněz, než nejeden fotbalista z největší soutěže světa.

Na začátku roku se rojily spekulace, že nejúspěšnější hráč historie Lee „Faker“ Sang-hyeok dostal nabídku z čínské LPL s platem 220 milionů korun ročně! Šlo by tak o míle největší přestup historie esportu.

Co se týče prize poolu, světový šampionát League of Legends, také zvaný Worlds, se pohybuje daleko za mistrovstvím světa v Dota 2. Na letošním zrušeném turnaji měly Dotaři bojovat o 875 milionů korun, zatímco na Worlds se nejvyšší prize pool pohyboval okolo 140 milionů korun. 

Obří rozdíl je díky tzv. crowdfundingu, který v roce 2019 tvořil pro šampionát v Dota 2 více než 95% celkového prize poolu. Základní částka je pro LoL větší, crowdfunding äle mnohonásobně převyšuje právě u Doty. 

Profíci v Dota 2 však z velké části závisí právě na výhrách z turnajů, hráči League of Legends mají mnohem stabilnější příjmy a peníze z turnajů jsou pro mnohé spíše příjemným bonusem.

Pro Dota týmy je tak mnohem těžší udržet stabilitu. Sponzoři nemají jistotu u Dota organizací jistotu, kterou jim mohou nabídnout celky v League of Legends.

 

Související články